ESKAD

Yönetim Kurulu

Projeler

İletişim


BURGAZ ŞEHRİ
 

Burgas güneydoğu Bulgaristan’ın en büyük şehri.  Belediye sınırları Kara Deniz, ve Bulgaristan’ın denize yakın en büyük takım gölleri olan Atanasovsko, Pomoriysko, Mandrensko ve Burgas (Vaya) gölleri ile çevrilidir. Zengin biyolojik çeşitliliği ile bilinen göller ayni zamanda buradan geçen göçmen kuşların “Via Pontika “ adlı ana yolu üzerindedir. Açık deniz etkisi nedeniyle ılımlı kara iklimlidir. Yaz ayları devamlı deniz esintisi nedeniyle hoş bir ortam oluşmakta. Yaz ayları ortalama sıcaklık – 26.4 ꜘderece, deniz suyu – 24.7 derece. Kış ayları yumuşak ve az kar yağışlı geçiyor. Sonbahar denizin etkisiyle ülkenin başka bölgelerine göre daha sıcaktır. Bahar ayları soğuk ve bir ay geç geliyor. Şehrin rakımı – 17 mt.

Burgas elverişli jeostratejik konumuyla yatırımcılara mükemmel iletişim imkanı sunmaktadır. Burada ülkenin en büyük kargo yük taşımacılık limanı bulunmaktadır. Burgas hava limanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Ayrıca  Burgas’dan Adriatik ile Kara Deniz kıyılarını  bağlayan en kısa kara bağlantısı olan 8 nolu ortak Avrupa taşımacılık koridoru geçmektedir. Doğa – coğrafi ve iklim özellikleri tarım işleri için elverişlidir. Güzel sahilleri, koruma altında olan alanları,  biyoçeşitlilik, kültür mirası ve zengin festival organizasyonları ile her türlü turizmin gelişmesi için elverişlidir. Burgas mükemmel imkanlarıyla, Suny Beach tatil merkezine  güney Karadeniz sahillerine bağlantılarıyla deniz turizmin önemli merkezidir. Bu turizm merkezi, şehre 15 km mesafede Bulgaristan’ın en eski kaplıcalarından biri olan Burgas mineral kaplıcaları ile zenginleşmektedir. 1989 yılında Burgas serbest ticaret bölgesi faaliyete geçmiştir. 2012 rakamlarına göre işsizlik -  % 5.5
Burgas önemli sanayi, ticaret, ulaşım ve turizm merkezidir. Bazı sanayi ürünleri ülke genelinde tek ve ya belirleyici ürünlerdir. Bunlardan bazıları ; petrol ürünleri, sentetik elyaf, PVS ve diğer sentetik ürünler. Gemi sanayi, havalandırma ve arıtma için teknik malzemeler, nakliye vagonları, balık işleme sanayisi. Ekonomik potansiyel olarak Burgaz şehri Bulgaristan’da ikinci sıradadır. 

Eğitim alanında 2 üniversite ve 4 yüksek okul, bunlarda her yıl 12000 öğrenci eğitim görmekte. Gelişmiş sağlık, eğitim ve sosyal kurumları vardır. 110 bin sivil toplum örgütü faaliyet göstermekte. Son dört yıl içerisinde doğrudan dış yatırımlar 1milyar avronun üzerinde.

Burgas şehrinin vizyonu, çekici yaşam yeri, dengeli ve istikrarlı ekonomisiyle, iş ve dinlenme imkanı, yüksek hayat kalitesi ve kişisel gelişim sağlamaktır.