ESKAD

Yönetim Kurulu

Projeler

İletişim

 

"EFSANELERİN YOLU" PROJESİNİN İLK TOPLANTISI BURGAZ'DA YAPILDI
 

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği’nin (ESKAD) Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde bulunan ALEF isimli dernekle ortaklaşa INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na sunduğu ve başarılı bulunarak hibe almaya hak kazandığı, "Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel-Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" isimli proje faaliyetleri başladı.

Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde gerçekleştirilen toplantıya ESKAD Yönetim Kurulu ve ALEF Yönetim Kurulu üyeleri ile Bulgaristan’daki turizm sektörü temsilcileri ve daha önce çeşitli turizm projeleri ile çalışmalar gerçekleştirmiş sivil toplum örgütlerinin proje yöneticileri katıldı.

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği (ESKAD) Başkanı Ersin Demir, 2013 yılında kurulan derneğin ilk defa böylesine önemli bir projede ortak olarak yeraldığını söyledi. "Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel-Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" isimli projenin temel amacının, bölgedeki kültürel miras alanlarının ve mistik değerlerin farkındalığını yaratmak ve turizmin sürdürülebilirliğine katkı yapmak olduğunu belirten Demir, “Turizmi farklı açılardan ele almak gerekiyor diye düşündük. Bu kapsamda da projemiz için IPA sınırları kapsamındaki bölgelerde efsanevi yerleri keşfetmeyi, bunları anlatmayı ve kamuoyuna farklı açılardan mesaj vermeyi düşündük. Mesela Kırkpınar, mesela Selimiye Camii’ndeki ters lale, Kıyıköy’deki Ayanikola Manastırı, Dupnisa Mağarası, mesela Istranca Dağları’nın muhteşemliği ve etrafındaki kültürel miras ve antik mistik tarihi alanlar. Bunların içlerinde öyle hikayeler var ki, biz bunları hem görsel, hem de yazılı olarak bu proje kapsamında her iki bölge halkına anlatmayı hedefledik. Buralar için bir çekicilik yaratmayı ve turizme katkı yapmayı amaçlıyoruz.” dedi. Projenin uygulama süresinin 2 yıl olduğunu, bu kapsamda Edirne ve Burgaz’da sergi, konser, tiyatro etkinlikleri ve eğitim seminerleri gerçekleştirileceğini, proje kapsamında bir web sayfası hazırlanacağını belirten Demir, Burgaz’da yapılan toplantının, projenin resmi anlamda kamuoyu ile ilk buluşma toplantısı olduğuna da dikkat çekti.

"Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel-Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" isimli proje, sınır ötesi bölgede etkili ekonomik kalkınmayı, bölgede efsaneleri ile varolan alanların tanıtımını amaçlıyor. Projede, farkındalık artışı, kapasite geliştirme ve ağ olayları aracılığıyla sınır ötesi bölgedeki ziyaretçilerin sayısını artırmak için bu alanları görsel olarak çekici kılacak çalışmalar yer alacak.