ESKAD

Yönetim Kurulu

Projeler

İletişim

 


EFSANELER TURİZM ÖĞRENCİLERİNE ANLATILDI

            “Amaç, efsanevi yerlerin turizmde ön plana çıkartılması”

            Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ile Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde bulunan ALEF derneğinin ortak yürüttüğü, "Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel-Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" isimli proje kapsamında, Burgaz ve Edirne’den turizm öğrencilerinin katılımıyla    17-18 Temmuz tarihlerinde Edirne’de seminer gerçekleştirildi.

            “Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı” nın birinci teklif çağrısı kapsamında  hibe almaya hak kazanan, "Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel-Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" isimli proje çerçevesinde, “Turizm Öğrencileri İçin Kapasite Geliştirme” konulu seminer kapsamında Edirne’de bir araya gelen öğrencilere, bölgedeki efsanevi yerlerle ilgili görsel sunumlar yapıldı, bu yerlerin turizme etkilerinin kamuoyuna daha iyi aktarılabilmesi için yapılabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

            17 Temmuz’da gerçekleşen ve her iki dernek yönetim kurullarının da katıldığı seminere Burgaz ve Edirne’den 55 kişi katıldı. Seminer kapsamında turizm öğrencilerine Kırklareli ve Edirne illerinde bulunan Bolca Nine, Selimiye Camii’ndeki Ters Lale gibi adı efsanelere konu olmuş yerler hakkında uzmanlar tarafından bilgiler verildiğini belirten ESKAD Genel Sekreteri Mustafa Filiz, “Bölgemizde adı efsanelere konu olmuş yerler var. Projemizin amacı bu yerleri turizm alanında daha aktif hale getirilmesidir. Proje kapsamında her iki dernek buralara giderek birebir fotoğraf çalışması yaptı. Biz Edirne’deki seminerimizde Bolca Nine’yi, Selimiye Camii’ndeki Ters Lale’yi, Kıyıköy’deki Aya Nikola Manastırı’nı, Sezai Baba Türbesi’ni, Büyükdöllük’de bulunan Göl Baba’yı, Edirne’de 3 nehrin birleştiği yerde varolduğu bilinen Orestes Efsanesini, Kırklareli’ndeki Kaynarca Efsanesini ve Edirne’de Kırkpınar Efsanesini turizm öğrencilerine uzmanlarımız tarafından görsel sunumlarla anlatıldı. Bu konular öğrenciler arasında çok ilgi çekti. Burada edinilen bilgiler inanıyoruz ki seminerimize katılan Türk ve Bulgar turizm öğrencilerine de ileriki zamanlarda kaynak olacaktır.” dedi.

            Seminerin öğleden sonra gerçekleşen bölümünde de, bölgedeki turizmin gerçekleştirilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili katılımcılara görsel sunumlar gerçekleştirildi. Proje amaçları doğrultusunda yapılması gerekenler ise seminerin soru-cevap bölümünde tartışıldı.

            Seminerin ikinci gününde tüm katılımcılara Edirne ve Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği tarafından Edirne gezisi düzenlendi. Kırkpınar alanı, Selimiye Camii, Sağlık Müzesi, Bulgar kiliseleri ve Orestes efsanesinin bulunduğu bölgeye götürülen Bulgar öğrencilere ve ALEF dernek yönetim kurulu üyelerine buralar hakkında bilgiler verildi.

            Bu arada ESKAD Genel Sekreteri Mustafa Filiz, aynı şekilde ALEF Derneği’nin de Bulgaristan’daki efsanevi yerler konusunda sunumlar hazırladığını, her iki bölgedeki projeye konu efsanevi yerlerin fotoğraflarından oluşan bir serginin de Eylül ayında Edirne’de açılacağını kaydetti.